Reklam

"Ailesiz vatan içi çürük cevize benzer"

Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkalığı tarafından hayata sıkıntı veren yasaların düzeltmesi ve 11 Mayıs İstanbul Sözleşmesinin 9.yıl dönümü münasebetiyle yazılı basın açıklaması yapıldı.

"Ailesiz vatan içi çürük cevize benzer"

Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkalığı tarafından hayata sıkıntı veren yasaların düzeltmesi ve 11 Mayıs İstanbul Sözleşmesinin 9.yıl dönümü münasebetiyle yazılı basın açıklaması yapıldı.

10 Mayıs 2020 - 15:13

Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkalığı tarafından hayata sıkıntı veren yasaların düzeltmesi ve 11 Mayıs İstanbul Sözleşmesinin 9.yıl dönümü münasebetiyle yazılı basın açıklaması yapıldı.
Basına ve kamuoyuna
Sayın Emektar Basın/Medya mensupları
Devletler Yasama, Yürütme ve Yargı erklerinden oluşurken bunların rol ve görevleri belli yasa ve anayasal sınırlar çerçevesinde belirlenmiştir.
YASALAR HALKA YABANCI İSE HUZUR BULMANIZ ZORDUR.
Yöneticileriniz ne kadar iyi insanlar olsalar da yasalarınız çarpık ise Anayasanızda sıkıntılı maddeler varsa hayata huzur vermeniz zorlaşır.
Maalesef 2.Meclis ile devletimiz yüzünü tamamen batıya çevirerek Cumhuriyetin Müesseselerini/Yasalarını Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre yasalarından kopya edilmiş ve İslam toplumu olan Anadolu halkına bu tuhaf gömlek giydirilmeye çalışılmış, bu uğurda emsali görülmemiş sıkıntılar insanımıza yaşatılmıştır.
ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMELER İSTİKLÂLIMIZA ENGEL OLUYOR!
Şimdi de BM’nin CEDAW sözleşmesi ile yakın tarihte imzalanan uluslararası İstanbul Sözleşmesi kadını kadın olmaktan çıkarak erkek ile düşman haline getiren, erkeğin konumunu küçümseyerek hayatın dengesini bozan sözleşmeler karşımıza çıkmaktadır.
Özellikle İstanbul Sözleşmesi ki CEDAW sözleşmesini tamamen içine alıp daha ilerisine sorunu taşıyan bir sözleşmedir; aile yapısını bozan, eşcinsellere yasal statüyü getirmeyi emreden bir sözleşme olup, güncel bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.
Kadına karşı şiddeti önlemeyi ve kadın erkek eşitliği gibi kulağa hoş gelen ifadelerin arkasında bin bir türlü melaneti barındırdığı her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Öyle ki Diyanet Reisimizin Ayete dayalı okuduğu hutbeye dahi müdahil olabilecek kadar şer içeren bir sözleşmedir.
MACARİSTAN PARLAMENTOSU İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMEDİ
Macaristan parlamentosunun sözleşmeyi red ederek çıkardığı karşı bir deklarasyon 135 evet, 35 hayır ve 3 çekimser oyla kabul edildi. Bu durum Türkiye Büyük Millet Meclisine bir şeylerin ters gittiğini hatırlatmak için yetmez mi?
Rusya Lideri Putin’nin İstanbul Sözleşmesinin en belalı maddesi olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Cinsel eğilim yüzünden reddetmesi Cumhurbaşkanımızın bize inanması için yeterli bir örnek teşkil etmez mi?
Ermenistan halkının “İstanbul sözleşmesi uygulanmasın” diye hükümetine ve parlamentosuna karşı bir imza kampanyası başlatması halkımızın uyanması için yeterli bir misal değil mi?
“Aileyi korumak vatan savunması kadar değerlidir” diyerek İstanbul ve CEDAW sözleşmelerinin bir an evvel fesholmasını tüm ilgili/yetkililerden istiyoruz. Tüm vatandaşlarımızın bu konuyu dert edinerek herkesin ulaştığı Vekili uyarmasını ve Meclisi harekete geçirmesini bekliyoruz. Unutmayalım ailesiz vatan içi çürük cevize benzer, buna sessiz kalamayız.
MACARİSTAN HAYIR DEDİ, BİZ EVET DEMİŞİZ.
Peki Macaristan parlamentosu neye “hayır!” dedi, bizim Parlamentomuz neye “evet” demişti?
*Eve geldiniz yabancı bir erkek evinizde, ortam şen şakrak eşinize hesap soramazsınız bu yabancı kimdir diye, Macar vekiller hayır dedi, bizimkiler evet demiş.
*Kadın erkek tuvaleti, hamamı aynı olmalıdır. Macar vekiller hayır dedi bizimkiler evet demiş.
*Kızınız gece yarısı tanımadığınız bir yabancı erkekle ile kapınıza gelirse uyarma hakkınız yoktur. Macar vekiller hayır dedi bizimkiler evet demiş.
*Erkek-erkeğe/kadın kadına nikah için yasal düzenleme yapılmalıdır. Macar vekiller hayır dedi bizimkiler evet demiş.
*Kadın Erkek mahkemelik olsa kadın dilekçe verse de dava düşmez, kamu davası olarak devam eder. Macar vekiller hayır dedi bizimkiler evet demiş.
*18 Yaş altı kızlar evlenemez ama istediği kişi ile gönül rızası içinde cinsel ilişkiye girebilir; anne, baba, kardeş kimsenin onu uyarmaya ona müdahale etmeye hakkı yoktur. Macar vekiller hayır dedi bizimkiler evet demiş.
Kadınla ilgili şiddet konusunda; örf, adet, gelenek, sözde namus ve din adına var hiç bir olan norm kabul edilemez. Macar vekiller hayır dedi bizimkiler evet demiş.
Bu şekilde 20’ye yakın sıkıntılı madde içeren İstanbul Sözleşmesini Macaristan Parlamentosu reddetti ama 11 mayıs 2012 saat 23:00-23:30 zaman diliminde Pervin Buldağ’ın Meclisi yönettiği bir zamanda İstanbul Sözleşmesi TBMM’ye sunuluyor ve HDP-CHP-AK Parti-MHP toplam 246 evet, sıfır red oyla kabul edilmiş maalesef!
Basın açıklaması uzamasın diye fazla detayına girmeye gerek yok.
Ayrıca bu sözleşmenin yasası olarak bilinen 6284 numaralı yasa da çok sıkıntılı olup en kısa zamanda meclis tarafından ıslah edilmesini bekliyoruz.
Türkiye Cumhuriyetinin sözüm ona Uluslararası Sözleşmelerin esaretinden kurtarmanın zamanı gelmedi mi? ey vekiller!
ANAYASANIN 41.MADDSİ GEREĞİ AİLE YAPIMIZI KORLUMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ.
Bizim kadın hakkıyla ilgili yasal bir düzenleme yapmamız lazım, yanlış örf ve adetlerden ileri gelen haksızlıkları gidermek için yasal iyileştirmeler yapmamızın gerektiğine inanıyoruz.
Aile Akademileri ile aile yapımızı daha güçlendirmenin gerektiğine inanıyoruz, evlilik öncesi eş adaylarına evlilik seminerleri verilmesini gerekli buluyoruz. Evliliğin teşvik edilmesini ve ev hanımlığının bir özel meslek düzeyinde yasal bir karşılığının olmasını istiyoruz.
İSLAM İNANCINA AYKIRI FİİL VE DAVRANIŞLARI YASAKLAMAMIZ LAZIM.
Bunun yanı sıra aile huzurunu bozan kumar, zina ve alkol tüketiminin de yasaklanmasını istiyoruz.
“Sen çalış ben yiyeyim” mantığına dayanan faizin bir an evvel kalmasını bekliyoruz.
COVİR-19’dan sonra birçok kimsenin dediği gibi “hiç bir şey eskisi gibi olmayacak” ise bizim de millet olarak, devlet olarak şu başıboşluktan kurtulup irkilmeliyiz, eksiklerimizi görüp aslımıza dönmeliyiz. Hayat bizi yutmadan kendi ayaklarımız üzerinde durmak istiyorsak “önce aile” diyeceğiz, başka türlü toparlanmamız zor olur.
Kamuoyuna saygıyla arz olunur.
Eyüphan Kaya/Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkanı
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum