“CEDAW, Dini, Kültürel, Örfi değerlerimizi tanımıyor”

Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkanlığının BM sözleşmesi olan CEDAW hakkındaki basın açıklaması yaptı

“CEDAW, Dini, Kültürel, Örfi değerlerimizi tanımıyor”

Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkanlığının BM sözleşmesi olan CEDAW hakkındaki basın açıklaması yaptı

 “CEDAW, Dini, Kültürel, Örfi değerlerimizi tanımıyor”
14 Ekim 2020 - 15:56

Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkanlığının BM sözleşmesi olan CEDAW hakkındaki basın açıklaması yaptı
Başkan Kaya: “CEDAW, Dini, Kültürel, Örfi  değerlerimizi tanımıyor” dedi.
Kadın haklarına yönelik bir sözleşme olan CEDAW’ın hayatımıza verdiği sıkıntılardan biri Kadın Erkek eşitliğidir. Bu hem biyolojik, hem duygusal, hem fiziki olarak mümkün olmadığını, dolayısıyla daima kadın erkek arasında sıkıntının çıkmasına sebep olduğu, hayatın yaşanabilir olması için Eşitlikten çok “Adalet” kavramına ihtiyaç olduğuna inanıyoruz.
HUKUKİ MESELERDE EŞİTLİK OLMALIDIR
Eşitlik kavramı hem Kutsal kitabımız olan Kur’anın ayetine aykırıdır, hem kadın erkek arasında daima bir sürtüşmenin oluşmasına neden olur, hayatın getirdiği kadın erkek rolünü tanımayan bu madde bir nevi insan fıtratıyla kavga etmektedir. Eşitlik hukuk önde olmalıdır. 
KADINA POZİTİF AYRIMCILIK TOPLUMSAL HUZURU BOZUYOR
Ayrıca kadına pozitif ayrımcılık adına Kadın Erkek eşitliği bozuyor, aile geçimi için kadını sorumlu tutuyor, bu da evin annesiz, çoğun annesiz kalmasına,  çocuk sayısının düşmesine, var olan çocukların da anne hasretiyle yaşamaya sebep oluyor.
*BM yetkilisinin “ev kadın için güvenilir bir yer değildir” demesi bizi nasıl bir tehlike beklediğinin açık bir işaretidir.
KARMA EĞİTİM HER YÖNÜYLE SIKINTILIDIR
Karma eğitimi emrediyor, karma eğitimin savunulur tarafı olmadığı, kız erkek bir arada okumayla gayri meşru cinsel ilişkilerin oluştuğu, öğrenciler arasında sözde sevgili kavgalarının çıktığı ve öğrencilerin başarısını düşürdüğü bir gerçektir. Türkiye Aile Meclisi olarak  homojen ve heterojen okullar oluşturarak velilerimize tercih hakkını vermeyi savunuyoruz. 
EVLENME YAŞI DÜŞÜLÜLMELİDİR
Yazılı ve görsel medyanın,  günümüz televizyon dizilerinin ve sosyal medyanın cinselliği teşvik ettiği bu devirde evliliğe yaş sınırı getirmesi sıkıntı veriyor, hele ki ülkemizde 17 yaşında aile iznine bağlı evliliğe ruhsat verirken, 18 yaş evlilik yaşı olarak belirlenmesi gayri meşru birlikteliklere  kapı aralıyor ve bu da kızlarımızın ya da erkek çocuklarımızın birden fazla kişilerle cinsel birliktelik sağlayarak “İffet” vasıflarının örselenmesine sebep oluyor.
CEDAW, TOPLUMSAL DEĞERLERİMİZİ TANIMIYOR
Daha genel bir ifade ile CEDAW; Din inanç, Örf, Adet gibi toplumsal normlarımızı kabul etmediği için uygulandığı sürece toplumumuzda huzur yerine sıkıntı oluşturacağı kesindir.
YASALAR TOPLUMSAL DEĞERLERE UYMALIDIR
Yasalar toplumsal değerlere ayar veremez/vermemeli, tam tersine yasalar toplumsal değerlere göre hazırlanmalıdır.
CEDAW’ın İstanbul Sözleşmesi kadar sırıtmamasının nedeni cumhuriyet yasalarının bir çoğu bu sözleşmeden daha beter oluşundan dolayı olduğundan kaynaklanıyor.
HAYATIMIZA SIKINTI VEREN DİĞER YASALAR DA DÜZELTİLMELİDİR
Dolayısıyla sadece CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi değil, hayatımıza sıkıntı veren Faiz, Kumar, Zina ve  İçki tüketiminin yasaklanmasını istiyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla.
Eyüphan Kaya
Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu bölge başkanı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum